Odejít do něj mohou nejdříve pět let před řádným důchodem. Musí však splnit podmínku, že budou mít v takzvaném třetím pilíři našetřeno dostatek peněz. Z něho se totiž budou předdůchody vyplácet, stát pak bude platit zdravotní pojištění. Na rozdíl od stávající možnosti odchodu do předčasného důchodu, neklesne starobní penze.
Podle České televize je jedním z úskalí domácího systému předdůchodů fakt, že rozhodnutí odejít do něj bude nevratné. Dávky se budou sice vyplácet pravidelně každý měsíc a budou pocházet z podstatné části z naspořených peněz střadatele, přesto nebude možné výplatu předdůchodu přerušit ani pozastavit. To jinými slovy znamená, že i když by člověk, který si o předdůchod řekl z důvodu ztráty zaměstnání, nakonec přeci jen práci našel, předdůchod již podle ČT bude třeba dočerpat. Lidé by proto měli odchod do předdůchodu pečlivě zvážit. Předdůchod může podle ministra financí Miroslava Kalouska řešit tíživou situaci lidí za předpokladu, že si našetřili dostatek peněz ve třetím pilíři, doplňkovém spoření. Minimální výše předdůchodu totiž bude 30 procent průměrné měsíční mzdy, což nyní odpovídá zhruba 8 tisícům korun. Na takový důchod vyplácený například po nejkratší možnou dobu, tedy tří let, budou lidé potřebovat včetně příspěvku od zaměstnavatele, státní podpory a výnosů necelých 300 tisíc korun.
Zaváděný systém předdůchody se líbí i ekonomům, kteří podle zjištění České televize větší slabiny nevidí. Systém má také motivovat zaměstnavatele k tomu, aby přispívali svým zaměstnancům. Příspěvek zaměstnavatele bude podle návrhu zákona osvobozen od daně z příjmu do výše 30 tisíc korun ročně, nynější hranice je 24 tisíc korun. Žadatelé budou moct využít i jiné úspory.
ČT uvedla, že celou potřebnou sumu budou muset mít lidé na účtu penzijního spoření, které nově vznikne od ledna, již ve chvíli, kdy o předdůchod zažádají. Na nové účty penzijního spoření u účastnických fondů si lidé budou moci převést v rámci důchodové reformy úspory z dosavadního penzijního připojištění. Díky tomu bude možné žádat o předdůchody už od ledna. Potřebnou sumu si budou moci lidé na důchodové spoření převést také jednorázově.
O předdůchod bude možné zažádat nejdříve pět let před nárokem na řádný starobní důchod. Vztahovat se může i na lidi v těžkých povoláních, čerpat ho ovšem může při splnění stanovených podmínek kdokoliv bez ohledu na svou profesi. Potřebnou sumu má však nyní podle ministerstva práce a sociálních věcí naspořenou v penzijních fondech jen zhruba 40 tisíc až 50 tisíc lidí.
-pda-
Uvažujete o předdůchodu?
Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.