Vláda ve prospěch předdůchodů argumentuje tím, že mohou pomoci vyřešit například tíživou situaci lidí, kteří před odchodem do penze přijdou o práci. Do předdůchodu by lidé mohli odcházet od ledna 2013. Na rozdíl od předčasného důchodu nebude odchod do předdůchodu znamenat automatické snížení budoucí starobní penze. Podle ČT se zavedení předdůchodů líbí i ekonomům, kteří říkají, že předdůchody sice nejsou revolucí, ale jsou dobrým nápadem, který zvýší lidem v předdůchodovém věku finanční flexibilitu a omezí jejich závislost na příjmech od státu.

Na předdůchod by lidem podle schváleného návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy tzv. třetího pilíře penzijního systému. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 tisíc korun ročně. Svou troškou do mlýna má přispět i stát, který bude za předdůchodce platit zdravotní pojištění. Podle vlády stát pomůže řešit problém nezaměstnanosti lidí v předdůchodovém věku.

Žádost o předdůchod budou moci zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu. Jednou z podmínek získání předdůchodu bude jeho minimální výše – nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8 tisícům korunám, uvedla Česká televize. Pokud by takovou částku chtěl žadatel čerpat po dobu dvou let, potřeboval by mít na svém penzijním připojištění včetně příspěvku od zaměstnavatele, státní podpory a výnosů zhruba 200 tisíc korun.

Předdůchod mohou využít lidé ze všech profesí. To ale neznamená, že na něj dosáhne každý. Například oněch výše zmíněných 200 tisíc má podle ministerstva práce a sociálních věcí v současných penzijních fondech naspořeno jen asi 40 tisíc až 50 tisíc lidí.

-pda-

Je zavedení systému tzv. předdůchodů krokem správným směrem?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.