Poslanci totiž rozhodli o zvýšení zvýhodněné sazby DPH ze současných 10 na 14 procent. V roce 2013 se dvě sazby DPH změní v jedinou, která bude 17,5 procenta. Prošel také balík sociálních škrtů, který omezuje například dlouhodobou nemocenskou nebo omezuje výši porodného. Česká média upozorňují, že vláda sociální škrty už jednou prosadila, ale jejich platnost zabrzdil Ústavní soud. Opozice prohlásila, že většinu reformních zákonů po té, co se dostane k moci, omezí či upraví.

Zvyšování DPH spojuje vláda s důchodovou reformou. Vyšší příjmy pro stát z vyšší daně z přidané hodnoty mají podle vlády pomoci nahradit nižší odvody na sociální pojištění. Lidé totiž dostanou možnost odvádět státu méně a místo toho si na část budoucí penze spořit v soukromých penzijních fondech. Součástí novely zákona o dani z přidané hodnoty je i zvýšení slevy na dani na vyživované dítě o 150 korun měsíčně, tedy o 1 800 korun ročně. Tím chce Nečasova vláda kompenzovat zvýšení DPH rodinám s dětmi.

Prosazené sociální škrty pro lidi znamenají například to, že stát bude nadále vyplácet nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti nebo že porodné bude jen za první dítě a pouze pro rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima.

-pda-