Firmy dávají přednost mladým kandidátům a jejich upřednostňování patří k nepsaným požadavkům na personalisty. Zjistil to deník Mladá fronta Dnes (MfD).

List se odvolává na několik svědků po padesátém roku věku, kteří byli propuštěni z práce a nemohou najít novou. Podle MfD tak lidé po padesátce i s vyšším vzděláním nemohou najít práci. Deník si všímá toho, že hodně lidí pak spoléhá na to, že by mohli získat práci buď přímo v Praze, nebo v okolí hlavního města. Jenže ano to

nemusí být automaticky záruka úspěchu. List upozorňuje navíc na to, že i personální agentury, byť to nemohou přímo v požadavcích na uchazeče o práci uvést, starší lidi nad padesát let, nechtějí.

MfD doslova tvrdí, že o tom, že lidé ve středním věku jsou cíleně diskriminováni, se všeobecně šušká, ale většina lidí z firem či personálních agentur to otevřeně nepřipustí. Může totiž často jít i o porušení zákona. Zákoník práce totiž takový “klíč” na výběr zaměstnanců zakazuje.

Personalisté však existenci věkového síta potvrzují, ale často raději jen anonymně. Prý jde většinou o ústní prosbu, která doprovází podmínky tendru sepsané na papíře. Nejčastěji se žádá o to, aby personalisté lidi nad 45 let ani neposílali do firem do užších kol výběrových řízení. Personalisté dodávají, že tento požadavek se vztahuje nejen na nižší dělnické či administrativní pozice, ale často i na zkušené manažery s vysokou kvalifikací.

Obtížnou situaci lidí ve středním věku potvrzují i čísla z úřadů práce. Zatímco v roce 2001 tvořila tato skupina lidí asi 28 procent všech nezaměstnaných, kteří byli evidováni na úřadech, letos už je to okolo 40 procent. Což je velmi podobné číslo jako v krizovém roce 2008.

Senioři mohou mít ještě větší problémy s hledáním práce v budoucnu, protože věk odchodu do důchodu se postupně přiblíží až k 70 letům. Počet šedesátníků, kteří budou potřebovat před důchodem práci, se podle výpočtu iDNES.cz přiblíží až k jednomu milionu lidí.

-pda-