Třicet firem nahlásilo od začátku roku hromadné propouštění, které se podle Úřadu práce dotklo celkem 1752 lidí. Oproti stejnému období minulého roku klesl počet takových společností o třetinu. Ještě horší to bylo předloni, kdy propouštělo skoro osmdesát firem. O propouštění přesto manažeři mluví neradi, bojí se, že se jim to vymstí.
Podle zákoníku práce se o hromadné propouštění jedná tehdy, když dá firma maximálně se 100 zaměstnanci výpověď deseti a více lidem. U největších firem pak jde o propuštění minimálně 30 lidí. Politici navíc mluví o změně, která by za hromadné propouštění považovala teprve odchod stejného počtu zaměstnanců z jedné pobočky. Ne už tedy z celé firmy.
Hromadné propouštění není nic neobvyklého. “Ani v době největšího ekonomického rozkvětu se nikdy nebude dařit úplně všem,” řekl ředitel pracovní agentury McRoy ČR Tomáš Surka.
Kvůli ztrátě klíčového zákazníka, jímž byl koncern Volkswagen, musel například letos propouštět podnik ZKL Hanušovice. Šlo téměř o čtyři sta lidí. Závod vyráběl trubky pro chladicí, palivové a hydraulické systémy do aut, Volkswagen mu smlouvu vypověděl. Pro podnik závislý z 80 procent na jediném dodavateli to byl konec.
Část pracovníků z Hanušovic se neúspěšně snažil získat výrobce kolesových rypadel Unex, který je vyrábí v Uničově. “Realita je taková, že jsme nakonec nezaměstnali nikoho,” uvedl jeho tiskový mluvčí Boris Keka. Hlavním důvodem bylo komplikované dopravní spojení v regionu. Unex teď postrádá hlavně brusiče, svářeče a jeřábníky.
Jiným důvodem pro hromadné odchody zaměstnanců je přesun provozu, což je případ úspěšné sklářské společnosti Preciosa. Ta stěhuje jeden ze svých provozů ze závodu v Jablonném v Podještědí do své brusírny v Liberci.
Podle personální ředitelky Preciosy Jany Havlíčkové z firmy během února až dubna odešlo 134 lidí. Šlo převážně o výrobce broušených kamenů, strojníky nebo strojírenské dělníky. Většina z nich si podle Havlíčkové již díky své kvalifikaci novou práci našla.
“Řada zaměstnanců, kterým jsme nabídli jiné pracovní zařazení, raději zvolila ukončení pracovního poměru a vyplacení odstupného,” uvedla personální ředitelka Preciosy. Dlouholetí zaměstnanci mohli získat až osminásobek platu.
Zatím jen několik lidí odešlo ze závodu v Bakově nad Jizerou ve středních Čechách, kde koncern Faurencia vyrábí výfukové systémy pro automobilky. Důvodem odchodů bylo mírné snížení výroby, které se podle firmy příští rok může změnit.
“Určitě se k žádnému hromadnému propouštění nechystáme. V žádném ze závodů,” zdůraznila personální ředitelka Jana Patková. Uvedla, že v případě podniku v Bakově šlo o dobrovolné odchody s odstupným. Většinou odešli zaměstnanci, kteří do podniku dojížděli a měli jinou nabídku práce.
Obavu z budoucího propouštění ale mají odbory. “Propouštění už nastalo a já se bojím, že bude pokračovat,” řekl Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů. Myslí si, že se chce Faurencia zbavit seniorních zaměstnanců s vyššími příjmy, protože v závodě v Mladé Boleslavi vzdáleném osm kilometrů přijímá lidi za nižší mzdy.
“Tohle vylučuji. Jsme si vědomi, že naši dlouholetí zaměstnanci mohou být pokladem pro konkurenci,” uvedla Patková.
Jednou z firem, které k hromadnému propouštění v budoucnu nejspíš přistoupí, je státní podnik Diamo, kde letos skončí těžba uranu v posledním dole Rožná. Podle tiskového mluvčího Martina Besta hrozí propuštění v roce 2017 až dvě stě pracovníkům. Větší část z nich ale může najít uplatnění v podobném provozu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov. Další šancí je pro ně příchod investora do průmyslové zóny v Bystřici nad Pernštejnem, která získala od vlády příslib finanční pomoci.
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-