Podle v pátek zveřejněných statistik ministerstva školství dopadli nejhůř němčináři, propadlo jich 59 procent. Z matematiky pak neuspělo 53 procent studentů, z češtiny 24 procent. Ministerské statistiky ukazují, že z celkového počtu 23 700 přihlášených bylo na základě výsledků podzimních zkoušek vystaveno 12 388 maturitních vysvědčení. Úspěšnost podzimních maturantů rovná se 52,3 procenta.

Po prvním ročníku státní maturity tak zůstává bez zkoušky dospělosti celkem 14,4 procenta studentů. Z toho 9,5 procenta u zkoušek propadlo, skoro pět procent se k nim vůbec nedostavilo. Podle hodnocení ministra školství Josefa Dobeše teď okolo 11 tisíc žáků zřejmě čeká opakování ročníku nebo přihláška na úřadu práce. Těm, co propadli i v prvním opravném termínu zbývá ještě na jaře jeden pokus na to, aby maturitu složili.

Nejen ministerští experti na školství totiž varují, že maturita se musí změnit svou „masovou“ charakteristiku. Přehledy totiž ukazují, že zatímco v posledním roce šlo k maturitám 77 procent populačního ročníku, v roce 1991 mělo maturitu jen 30 procent obyvatel. Ministerstvo školství zatím nechce kvůli výsledkům státních maturit měnit kritéria a snižovat laťku náročnosti. Ta by se naopak měla v budoucnu spíše zvyšovat.

Přesto se na příští rok chystají změny ve fugnování státních maturit. Písemná část bude předcházet ústní, aby ji mohly využít i vysoké školy při přijímačkách. Ústní část budou také hodnotit ve školách nezávislí hodnotitelé, nikoli učitelé z dané školy. A tyto nezávislé hodnotitele bude losovat pro jednotlivé školy Cermat, tedy Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání.

 

-pda-