Kraj tak podle Práva zareagoval na požadavek zaměstnavatelů, kteří obtížně shánějí pracovníky s touto specializací, a ve dvou případech vyhověl přímo požadavkům konkrétních firem. Učňovská stipendia byla zavedena před dvěma lety. V nynějším školním roce je mohou získat učni 20 oborů.

Podle krajských zastupitelů se po zavedení stipendií zvýšil zájem o učňovské obory zhruba o pětinu. Stipendia nyní pobírá 660 studentů a letos na ně kraj má v rozpočtu vyčleněno 7,1 miliónu korun.

Již nyní mohou využívat stipendií v Olomouckém kraji například učni v oborech výrobce kožedělného zboží, potravinářské práce, budoucí mechanici-opraváři motorových vozidel, strojní mechanici, obráběči kovů, klempíři, zedníci, tesaři, elektrikáři, malíři, truhláři či pekaři.

Cílem stipendií je podle krajských zastupitelů podpořit zájem žáků devátých tříd základních škol o učební obory, které se potýkají s nedostatkem zájemců, přestože o jejich absolventy je na trhu práce velký zájem. Za splněnou docházku, dobrý prospěch v rámci odborného výcviku a bezproblémové chování dostávají učni v prvním ročníku studia měsíčně 300 korun, ve druhém 400 korun a ve třetím 500 korun. K tomu mají na konci školního roku po splnění podmínek nárok na jednorázový příspěvek 1500, 2500 a 5000 korun.

-pda-

Je podle vás stipendium od kraje pro dlouhodobý rozvoj učňovského školství motivační?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.