Během příštího roku, kdy ke sloučení škol dojde, by ovšem měli učitelé i studenti zůstat na stejných místech a neměla by se výrazně měnit ani skladba oborů, pokud o ně bude zájem. Kraj tvrdí, že transformace škol je kvůli poklesu žáků devátých tříd a přizpůsobení se požadavkům pracovního trhu nutná.

Podle zpravodajské agentury ČTK krajští radní navrhují sloučení Střední školy technické v Mohelnici a Středního odborného učiliště zemědělského v Lošticích. Ve druhém případě je v plánu fúze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Uničov s tamní Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm. Transformace se dotkne i Prostějova, kde se počítá se spojením Švehlovy střední školy a Středního odborného učiliště stavebního. Návrh ještě projednají krajští zastupitelé.

Snižování počtu žáků opouštějících základní školy regionální hejtmanství očekává nejméně do roku 2015, pak budou počty stagnovat. Populace patnáctiletých bude početně zesilovat až od roku 2020.

Ke sloučení škol by mělo dojít k 1. září 2012. Další fungování sloučených škol podle zástupců kraje i stávajících ředitelů vzdělávacích zařízení nejvíce ovlivní to, kolik studentů v dalším školním roce nastoupí do prvního ročníku.

-pda-