Zatímco pod zemí se nemusí dělat v podstatě vůbec nic, protože šachty jsou propojené už dávno, na povrchu to bude znamenat mimo jiné propouštění. O místo může přijít několik desítek, ale i stovek lidí. „Myslím si, že se ještě bude těžit. Snad to takhle nenechají, takové zásoby uhlí, asi se zvedne cena,” debatují lidé na poště v Havířově, která patří k nejrušnějším místům. Mluví se hlavně o tom, co bude s šachtami dál.
Vedení OKD se rozhodlo, že od 1. ledna sloučí důl Darkov s dolem Karviná.

Šetří se všude, kde to jenom trochu jde, a tak vznikl i plán na sloučení dolů Darkov a Karviná. Zatím není jasné, kolik zaměstnanců dostane výpověď. „Chceme se zaměřit především na přirozené odchody do důchodu a minimalizovat tyto dopady na zaměstnance v dole,” říká Marek Síbrt z OKD. Bude se to týkat až tří set lidí, odhaduje dopady sloučení provozů hornický odborový předák Jaromír Pytlík.

Určitě to budou TH zaměstnanci, někteří na povrchu a něco i v dole. Tam spíše předpokládám lidi, kteří jsou v důchodovém věku a taky si potřebují odpočinout.”

Zajímavý bude osud dolu ČSM, který zůstane zatím samostatný. Je totiž blízko státní hranice a pod ní se dá prokopat až k polským zásobám. Miliony tun dalšího koksovatelného uhlí jsou pro OKD momentálně velkou výzvou a šancí pro další přežití.

Rozhodli jsme se pro tuto variantu, protože nebude nutné na polské straně stavět nový důl. Podíváme se na to, jestli je možné se k těmto zásobám dostat s využitím dolu ČSM,” vysvětluje Marek Síbrt. Zatímco sloučení dvou dolů je jisté, těžba polského uhlí je zatím na začátku příprav.

-lhe-