Informoval o tom server Esondy.cz.

Technicko-hospodářští zaměstnanci a dělnické profese se mají vzdát přídavku na dovolenou, což je čtrnáctinásobek průměrného denního výdělku, ostatním zaměstnancům letos zřejmě nevyplatí přídavek na dovolenou. Letošní mzdy by jim tak v průměru mohly klesnout zhruba o 3,6 procenta.

„Vedení společnosti musí reagovat na aktuální složitou situaci na světových trzích, stejně jako na problémy evropské ekonomiky, chystáme proto soubor úsporných opatření, jež zajistí stabilitu firmy do budoucna,“ uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol. Podle něj jde o součást vyjednávání o nové kolektivní smlouvě na období let 2013 až 2017, která tak má být poprvé v historii firmy pětiletá.

„Průběh a dílčí výsledky kolektivního vyjednávání nebudeme komentovat, informaci pro veřejnost vydáme až po jeho skončení,“ dodal Sobol. Odbory se nechtěly vyjádřit ani k tomu, jak se postaví k navrhovanému zrušení přídavku na dovolenou. „Nechci se k tomu vyjadřovat, dokud to neprojednáme v širším odborovém kruhu,“ prohlásil Rostislav Palička, předseda Základní odborové organizace PHGN Dolu Paskov, jež zastřešuje zhruba 2000 členů.

„Na odpověď čekají v OKD asi všichni. Zaměstnavatel v minulém týdnu přišel s návrhem na zrušení přídavku na dovolenou. Odborové organizace působící v OKD se shodly, že nechtějí, aby zaměstnanci o tuto část mzdy přišli bez náhrady. Navrhly proto zaměstnavateli několik opatření, která by mohla zmírnit současnou těžkou situaci. Odborové organizace jsou připraveny jednat o úpravách, ale za podmínky podpisu již téměř dohodnuté pětileté Podnikové kolektivní smlouvy OKD a za předpokladu zachování reálné mzdy rozložené na roky 2013 až 2014. To znamená, že případné úpravy ve mzdách budou vyrovnány co nejrychleji, nejpozději však do konce roku 2014,“ řekl Esondám předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Jediná černouhelná důlní společnost OKD Ostrava celkem zaměstnává asi 17 tisíc lidí včetně smluvních zaměstnanců z Polska. NWR zveřejní detailní výsledky za první čtvrtletí letošního roku v polovině května, zatím vydala zprávu o těžbě a prodejích a upozornila na nedodržení v únoru oznámeného plánu. Analytici z toho usuzují, že firma letos zatím směřuje k největší ztrátě ve své historii.

Jaký máte názor na snižování mezd v průmyslu?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.