O reformách by přitom měly odbory jednat s vládou na zasedání tripartity příští týden v pátek. Podle odborářů se už nyní některé důležité věci, které čekají na schválení v Poslanecké sněmovně, nedají ovlivnit.

Zástupcům zaměstnanců sena zdravotnické reformě nelíbí, že návrh nedefinuje nárok pacienta na péči a není jasné, zda zůstane současný rozsah péče, nebo budou vznikat ceníky a nemocnice si budou konkurovat cenou. Nikdo prý podle odborářů neví, kolik budou platit pacienti. Kritice neušlo ani plánované zvyšování zdravotnických poplatků.

Sociální reforma, která mimo jiné zavádí změny v příspěvcích na pomůcky a dopravu pro postižené či v posuzování jejich zdravotního stavu, povede podle odborů ke snížení životní úrovně lidí se zdravotním postižením či ke zhoršení dostupnosti veřejných služeb. Požadují její kompletní přepracování.

O podobě reforem by měly odbory s vládou diskutovat ještě na jednání tripartity v pátek 20. května. Již na sobotu 21. května pak sezvaly demonstraci na pražské Václavské náměstí. Ta má být pro vládu posledním varováním před započetím razantnějších akcí.

-pda-