Dojednaný výsledek považujeme za akceptovatelný, s ohledem na současné ekonomické ukazatele a menší míru odborové organizovanosti v našem závodě,” komentoval podpis dodatku předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Hyundai Czech Radek Kuchař. Dohodu lze podle něj v závěru hodnotit vesměs kladně. “Budu doufat, že i nadále budeme společně hledat vzájemné pochopení při budování firmy,” uvedl Kuchař.

Letošní kolektivní vyjednávání ve slezské automobilce trvalo dva měsíce a bylo mnohem méně dramatické než v roce 2014, kdy se smlouva podepisovala až v červnu.

Letošní kolektivní jednání hodnotím velmi pozitivně, jelikož proběhlo velice rychle, což se povedlo díky ústupku všech zúčastněných stran,” uvedl předseda základní organizace OS KOVO HMMC, druhé odborové organizace působící v automobilce, Petr Tomek. “Dále mne velmi těší, že dodatek kolektivní smlouvy platí od 1. března a zaměstnanci tak změny brzy pocítí především na své výplatní pásce,” uvedl odborový předák.

Vedoucí oddělení lidských zdrojů v nošovické automobilce Jiří Havlín věří, že brzké uzavření smlouvy pomůže k dosažení náročných cílů letošního roku. “Jsem rád, že kolektivní smlouva byla v letošním roce uzavřena již na konci února a že se všichni zaměstnanci mohou plně soustředit na mimořádný projekt, a to zahájení výroby zcela nového vozu Tucson, který nahradí úspěšný model ix35,” uvedl Havlín.

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji činila ve třetím čtvrtletí loňského roku 23 137 korun. V další automobilce v Moravskoslezském kraji, kopřivnické Tatře, kde letos zaměstnancům vzrostou mzdy průměrně zhruba o 2,2 procenta, byla loni průměrná hrubá mzda 26 538 korun.

V kolínské automobilce TPCA a mladoboleslavské Škodě Auto ještě letošní kolektivní vyjednávání neskončila. Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích ve Škodě Auto je přibližně 34 000 korun, v TPCA je to kolem 30 000 korun.

Automobilka Hyundai má v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zhruba 3300 zaměstnanců. Dalších asi 7000 lidí zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.

 

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-