Chceme velmi důrazně nejen zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti dokázat, že mzdový vývoj v ČR začíná být vážným ekonomickým problémem,” uvedla ČMKOS.

Chce podpořit zaměstnance a odboráře při vyjednávání o zvýšení výdělků. Doporučuje pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy o zhruba 4,5 až 6,5 procenta.

Ve veřejném sektoru budou požadovat přidání o pět procent,” řekl už dřív předák ČMKOS Josef Středula.

Podle něj se za posledních deset let mzdy zvýšily jen o sedm procent a k Rakouským odměnám by se Česko tímto tempem přiblížilo zhruba za sto let. Zisky firem by se podle odboráře měly promítnout do výdělků.

Fakta hovoří, že mzdové náklady v ČR ve srovnání s dalšími státy EU jsou nepoměrně nižší až na malé výjimky. Zaměstnanci v ČR si vyšší mzdy nejen zaslouží, ale také investoři si na ně vydělali. Jsou však výjimky, které pochopitelně zohledňujeme,” uvedl Středula v květnovém rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (více najdete zde).

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou představy odborů o růstu platů nereálné, firmy prý očekávají růst mezd o jedno až 1,5 procenta. Prezident svazu Jaroslav Hanák řekl, že zaměstnavatelé musí brát v úvahu i investice či produktivitu, která je nižší než ve vyspělých zemích.

S tím ale odbory nesouhlasí. „ČMKOS nechce připustit, aby čeští zaměstnanci patřili mezi nejhůře placené v EU. Neodpovídají tomu ani dosahované výsledky většiny firem, ani dosahovaná úroveň produktivity práce u nás,” uvedli odboráři.

Čeští zaměstnanci v průmyslu a ve službách vydělali loni podle údajů Eurostatu v průměru 6,9 eura (tedy zhruba 190 korun) na hodinu, což nedosahuje ani třiceti procent německé úrovně.

Své požadavky chtějí podpořit právě na pražské manifestaci. Doprovázet ji má heslo: Konec levné práce v ČR.

 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-