Odboráři tak chtějí demonstrací ukázat náladu v zemi a vládě důrazně říct, že chystané reformy lidem uškodí a jsou zbytečné. A to i přesto, že na program posledního zasedání tripartity byly zařazeny zdravotnická, důchodová a penzijní reforma. O zdravotnických zákonech by ještě před zákonodárci měla znovu jednat tripartita, a to v pondělí. Zabývat se bude i dalšími reformními návrhy.

Podle Nečase stávka nepřinese Česku nic dobrého. “Pouze zvýší politické napětí a způsobí výrazné hospodářské škody,” citovala agentura ČTK premiéra země. Ten kvůli stávce zrušil účast na zasedání předsedů vlád Visegrádské čtyřky v Bratislavě. Neopomněl přitom zdůraznit, že jen stávka na železnici bude stát stovky milionů korun, které by se daly použít na udržení pracovních míst na dráze. Předseda vlády dodal, že vláda bude v reformách pokračovat, vést chce dál i dialog s odbory a zaměstnavateli. Odbory ke zvážení, jestli je čtvrteční stávka skutečně nutná, požádali dnes i zaměstnavatelé.

Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít o půlnoci ve středu a měla by trvat do čtvrteční půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově.

-pda-