Podle odborů však novela trestá lidi za to, že přijdou o práci a umožňuje, aby nezaměstnaným místo úřadů práce hledaly místo soukromé pracovní agentury.

Na podporu v nezaměstnanosti budou mít nově nárok lidé, kteří odpracovali 12 měsíců za poslední dva roky, nikoli za tři jako nyní. Až po půl roce se bude moci na úřad práce přihlásit člověk, který dá bez „vážného“ důvodu výpověď z místa, které mu předtím úřad zprostředkoval, varuje například server ČMKOS eSondy.cz. Odbory naopak kvitují to, že novela zákona o zaměstnanosti ulehčí studentům, kteří při studiu pracují. Ti totiž v současnosti při ztrátě místa nemají na podporu nárok. To se díky novele změní. Podstatného rozšíření se dočká okruh nezaměstnaných, kterých se bude týkat veřejná služba. Její nabídku v rozsahu až 20 hodin týdně budou moci dostat lidé už po dvou měsících od registrace na úřadu práce. Pokud ji bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence. To znamená, že přijdou o podporu a budou za sebe muset platit zdravotní pojištění. Toto ustanovení je podle parlamentní opozice i odborů v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

eSondy.cz uvedly, že na změnách vydělají pracovní agentury, které budou při zprostředkovávání zaměstnání získávat za každého uchazeče o práci 5000 korun a za jeho umístění 1250 korun. Pokud bude uchazeč pracovat aspoň půl roku se smlouvou na dobu neurčitou, získá agentura dalších 500 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhadlo náklady spojené s tímto opatřením na 180 milionů korun za zhruba 90 000 lidí. Novinky v zákoně o zaměstnanosti rovněž mění pravidla pro zaměstnávání zdravotně postižených. Příspěvek na jejich zaměstnání však zůstane zachován v současné podobě. Firmy, v nichž tvoří handicapovaní více než polovinu zaměstnanců, nyní na mzdové náklady každého z nich dostávají až 8000 korun měsíčně. Podle novely zůstane maximální výše příspěvku na stejné úrovni, stát však bude přispívat pouze na 75 procent mzdových nákladů. Zaměstnavatelé zdravotně postižených však budou moci po 12 měsících od té doby, co pracovní místo vzniklo, požádat o zvýšení částky na další dodatečné náklady o 2000 korun měsíčně.

Předloha také zpřísňuje postih za nelegální zaměstnávání a ruší povinnost zaměstnavatele hlásit na úřady práce volná místa.

-pda-