Vládní ČSSD souhlasí s požadavkem odborů na přidání deseti procent, ale jen pro učitele a zdravotníky. Ostatní by si měli podle představ sociálních demokratů přilepšit o pět procent. Podle Středuly to podobně vidí i lidovci. Podle hnutí ANO by vybrané profese měly od ledna dostat pět procent navíc, ostatní pak tři procenta.

Podle odborů by rozložené přidání nemělo tak velký dopad na státní pokladnu. Z rozpočtu na příští rok by putovala jen část peněz, část by se vzala z letošního. Z vyšších výdělků by lidé víc utráceli a také státu víc odváděli. Nárok na zvýšení platby zdravotního pojištění od státu za děti, důchodce a nezaměstnané by podle Středuly nemusel být tak vysoký. Zvýšení platů ve veřejném sektoru by odborářům navíc připravilo půdu i pro vyjednávání o růstu mezd v soukromé sféře.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) má Česko nyní nejnižší nezaměstnanost v EU a hrozí odliv zaměstnanců veřejného sektoru do podnikatelské sféry. ČSSD proto navrhuje růst tarifních platů od 1. ledna 2017 ve zdravotnictví a školství o 10 % a u ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o 5 %.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek rozumí požadavkům odborů na zvýšení platů ve veřejném sektoru a sdílí názor předsedy ČSSD. Je však třeba nastavit parametry tohoto navýšení a zodpovědně je posoudit.

Předseda ANO Andrej Babiš zdůraznil, že je třeba řešit efektivitu zdravotnictví. Existuje plánovaný deficit a stát potřebuje investovat. Navrhuje proto zvýšení platů ve zdravotnictví o 10 %, učitelům o 5 % a ostatním zaměstnancům veřejného sektoru o 3 %.

Zatímco učitelé, policisté, umělci či hasiči by mohli dostat přidáno ještě letos, lékařům a ostatním zdravotníkům se mohou výdělky zvýšit až od ledna. Úpravu jejich platů zohledňuje úhradová vyhláška, která platí vždy od počátku roku.

Lídři koaličních stran se s odboráři sešli před začátkem dnešního jednání vlády. Kabinet by měl projednávat návrh střednědobých rozpočtových výdajových rámců na léta 2017 až 2019. Do nich by se měly promítnout i případný zamýšlený růst výdělků ve veřejném sektoru. Odbory v diskuzi požádaly o samostatné jednání k odměňování státních zaměstnanců podle zákona o státní službě a poukázaly na problémy v odměňování ve zdravotnictví a sociálních službách, ve školství a kultuře. Termín příští schůzky zatím nepadl.

Jaké zvýšení platů je dle Vašeho názoru přijatelné?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-