Podle serveru ČMKOS eSondy.cz odboráři kritizují i změny spojené s reorganizací Úřadu práce. Podle odborářů reorganizaci nepředcházela potřebná analýza a obávají se doslova „rozvalu“ státní správy. Faktem je, že podle mluvčího Úřadu práce ČR Jiřího Reichla se od vzniku úřadu snížil počet pracovních míst z 8493 na 7493. Výpověď dostalo 535 zaměstnanců, další odešli ve zkušební době či na vlastní žádost a zrušeno bylo 340 neobsazených míst. Úřad chce ještě propustit dalších 174 lidí.

Jenže úspory se nelíbí odborářům z Podnikového výboru odborových organizací státních organů. Kritice neušlo například to, že v rámci reorganizace ÚP se nezlepšuje fungování úřadu ve vztahu k uchazečům o práci. Dochází prý k degradaci výkonu specializovaných a odborných činností jak na úseku zaměstnanosti, tak i státní sociální podpory. Systém, že “všichni budou dělat všechno”, nelze podle mínění odborů v tak široce vymezené působnosti správního úřadu akceptovat a realizovat, aniž to bude mít negativní dopad na klienty.

Centrální Úřad práce vznikl 1. dubna letošního roku, když nahradil 77 regionálních úřadů působících v jednotlivých částech České republiky.

-red-