Podle tvrzení předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly totiž mezi nově uzavíranými pracovními smlouvami převažují v 80 procentech firem ty, které jsou uzavírány na dobu určitou. Trvalé pracovní poměry tak ustupují. Lidem to podle Středuly působí problémy, mají nižší mzdy než u úvazků na dobu neurčitou. Od ledna je po změně zákoníku práce možné úvazky na dobu určitou uzavřít třikrát za sebou až na dobu tří let.

Zaměstnavatelé se podle Středuly také více než dříve brání zvyšování mezd. „Kdybychom měli posuzovat krizi v České republice podle výsledků kolektivního vyjednávání a toho, co nám říkají zaměstnavatelé během tohoto vyjednávání, tak mám pocit, že ta krize je daleko hlubší, než ta, která byla v roce 2008 a 2009,” citoval vyjádření Josefa Středuly zpravodajský server Finanční noviny.cz. Argumentace zaměstnavatelů, že na mzdách přidat nemohou, že na to nemají, jsou podle něj častější než kdykoliv v minulosti.

OS Kovo se zatím vůbec nepodařilo během kolektivního vyjednávání dojednat do začátku února růst mezd ve 21 procentech případů. Zaměstnavatelé argumentují obavami z krize, přípravou na to, že může být ještě hůře a tím, že firma nemá zakázky. Situace je podle mínění odborářů velmi vážná i přesto, že podniky v mnoha případech prezentují médiím svou situaci pozitivně v obavě, aby banky do firem neomezily přísun peněz. V 67 procentech případů se podařilo odborům dojednat nárůst mezd do 3,5 procenta. Ve 23 procentech mají platy podle vyjednaných dohod stoupnut o víc než 3,5 procenta. V jednom případě se dojednal nárůst mezd o 11 procent.

V 15 procentech kolektivních smluv se podařilo sjednat takzvané sociální plány, do kterých patří například vyšší odstupné, než je to dané zákonem, či další vzdělávání zaměstnanců v případě restrukturalizace podniku.

-pda-