Informoval o tom server Esondy.cz.

Předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík připomněl, že vyjednávání v mladoboleslavské automobilce Škoda bylo letos klidné zejména s ohledem na to, že již dříve se podařilo vyjednat množství zásadních a velkých investic do rozšíření automobilky, do produktu pro Vrchlabí a také do nových modelů. Zavádění nových modelů by neměly doprovázet protesty, což by některé skupiny zákazníků ve světě braly velmi negativně.

Odbory KOVO přes rok pracovaly na nové Dohodě o zaměstnanosti, která velmi posiluje jistoty zaměstnanců společnosti. „Obecně říkáme, že veškeré nástupy i výstupy zaměstnanců z firmy půjdou přes odbory KOVO. Pokud některý zaměstnanec hrubým způsobem neporušuje pracovní řád, nebo nechce z firmy odejít sám, jsem přesvědčen, že mu dokážeme v případě potřeby zajistit práci,” říká Jaroslav Povšík.

Dohodu o zaměstnanosti tvoří v podstatě osm záchranných sítí, pomocí níž chtějí odbory KOVO zaměstnancům pomoci udržet zaměstnání za všech okolností. Dohoda o zaměstnanosti podle serveru Esondy.cz velmi dobře rezonovala v médiích i v koncernových a dodavatelských kruzích.

Dohodnut byl také růst mezd, a to o tři procenta v tarifech, společně s tím vzrostlo také osobní ohodnocení a další složky mzdy. To je s ohledem na situaci na automobilových trzích a na strategii každoročního vyjednávání v období čtyř let dobrý výsledek. Zvýšeny byly také prémie za práci v plusových směnách flexikonta a dohodnut byl také variabilní bonus 20 tisíc korun, který dostanou zaměstnanci již brzy v květnové výplatě.

Právě od vyjednávání ve Škoda Auto se do jisté míry odráželo také vyjednávání v integrovaných firmách, které bylo dokončeno v minulých dnech. Integrované firmy jsou zejména dodavatelé produktů a služeb, kteří trvalé působí v areálu podniku. Mezi integrované firmy patří zavedené značky, jako například Johnson Controls, Lipraco, Ško-Energo, Eurest, vyjednávalo se též v ZPŠ a společnostech Doba Bakov či Fokus. V některých firmách bylo kolektivní vyjednávání dokončeno již dříve.

Ve Ško-energo odbory KOVO vyjednaly růst tarifů o 3 %, v Eurestu o 2,5 %, ve firmě Doba dojde k navýšení hodinové mzdy o 4 %. Ve společnosti Lipraco byly posíleny všechny tarify o 300 korun. Došlo také k navýšení o 1 % do rozpočtu osobního ohodnocení na 13 %. Příspěvek na penzijní připojištění již firma Lipraco zaměstnancům vyplácí, po vyjednávání odborů KOVO bylo navýšeno o 0,5 % na celkových 4,5 % z hrubé mzdy zaměstnance. Došlo rovněž k navýšení takzvané motivační prémie o 200 korun na celkem 1600 korun.

Považujete výsledky kolektivního vyjednávání v integrovaných firmách Škoda Auto za dobré pro zaměstnance?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.