Zasedání se uskuteční 24. září. Jak upozorňují česká média, tripartita se naposledy sešla v březnu letošního roku, pak odboráři na protest proti postupu kabinetu v otázkách klíčových ekonomických reforem jednání opustili a odmítli se rozhovorů účastnit.

Další účast odborů na zasedáních tripartity předák ČMKOS Jaroslav Zavadil striktně podmínil splněním několika podmínek. Podle serveru První zprávy.cz odboráři žádají, aby se zveřejnil stenografický záznam ze zářijového zasedání. Chtějí také, aby na jednání byli jejich experti a aby poslanci a senátoři k návrhu o rozpočtu na příští rok dostali také jejich stanovisko a stanovisko zaměstnavatelů. Navíc Zavadil upozornil, že se přítomnost odborářské delegace nedá považovat za návrat do tripartity.

Kabinet počítá pro příští rok i pro další léta s úspornými opatřeními. Udržet chce plánované rozpočtové schodky i přes nepříznivou ekonomickou situaci v zemi. Omezit se má třeba růst penzí. Zvýšit se má daň z přidané hodnoty. Odbory to kritizují. Podle nich škrty situaci jen zhoršují a deficit by se neměl dál snižovat, ale měl by se ustálit asi na 115 až 120 miliardách. ČMKOS navrhuje mimo jiné zavedení registračních pokladen či zvýšení daní firmám.

-red-

Chovají se odbory a odborářští bossové v souladu s tím, co mají hájit? Anebo příliš zasahují do politiky? Jak by měli postupovat při prosazování zájmů zaměstnanců?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.