Domácí ekonomika by měla letos opět růst, a to zhruba o dvě procenta. Důvodem bude oživení ve světě i obrat v rozpočtové politice vlády, která dosud kvůli škrtům omezovala vývoj hospodářství. Vyplývá to z průzkumu ČTK mezi analytiky.

Opakování recese Česku podle nich zřejmě nehrozí, i když na toto riziko před časem upozornil viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. Analytici většinou očekávají růst HDP. Patří mezi ně i hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář:

Pro letošní rok 2014 očekávám mírný růst někde kolem 1,5 procenta HDP. Ty příčiny budou dány především na straně zahraniční poptávky, to znamená exporty, které postupně během roku bude doplňovat i domácí poptávka, a to hlavně spotřeba domácností.“

Ekonomika bude oživovat díky zahraniční poptávce. Růst se projeví v dalším zvýšení obchodní bilance. Po letošním deficitu 1,7 procenta HDP bude podle serveru Patria.cz letos přebytek na úrovni 1,3 procenta HDP.

Podle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka zareaguje česká ekonomika na lepší situaci v eurozóně:

Česká ekonomika by v letošním roce měla konečně vybřednout z recese a dočkat se růstu. Podle mého odhadu zhruba o 2 procenta. Klíčovým předpokladem je nicméně vývoj v eurozóně. Aktuálně většina odhadů počítá s tím, že se eurozuóna dočká mírného ekonomického růstu někde mezi 1 až 1,5 procenta. Pro nás je důležité Německo.“

Inflace by měla podle analytiků i přes zahájené devizové intervence zůstat kvůli poklesu cen energií na počátku letošního roku nízká.

Například analytici Raiffeisenbank odhadují, že průměrná inflace za celý letošní rok bude na úrovni 1,3 procenta. Podle odborníků z Komerční banky nepřekročí jedno procento. A stejně tak to očekává i ekonom David Marek:

Inflace bude v letošním roce nejspíše nižší, než byla loni. Očekávám průměrnou inflaci 1 procento. Na jedné straně je sice dopad slabšího kurzu koruny na dovážené zboží, na straně druhé jsou ovšem dva silné efekty v podobě levnější elektřiny pro domácnosti a neopakování vlivu vyšších sazeb DPH.“

Největším problém české ekonomiky bude podle odborníků nezaměstnanost. Podíl lidí bez práce koncem loňského roku byl necelých 8 procent. 

Míra nezaměstnanosti bude na této úrovni podle ekonomů ještě v prvních měsících letošního roku. Nepříznivý vývoj odhaduje i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák:

Loňský rok byl z pohledu pracovního trhu nejhorší za existenci samostatné České republiky. Míra nezaměstnanosti vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob dosáhne zhruba 7,7 procenta. A o moc lepší vývoj neočekávám ani v roce letošním.“

Tahounem české ekonomiky bude i nadále průmysl. Podmínky ve zpracovatelském sektoru se ale v prosinci loňského roku mírně zhoršily.

Index nákupních manažerů podle společnosti Markit Economics meziměsíčně klesl. Objem nových zakázek přijatých českými výrobci ale dále rostl.

Podobný vývoj analytici očekávají také pro začátek tohoto roku.

Jak vidíte vývoj nezaměstnanosti v České republice v letošním roce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.