Rozhodla o tom dnes v Hradci Králové rada svazu KOVO. Demonstrace má být 22. října v Praze a odbory KOVO na akci očekávají účast několika tisíc svých členů.

Odbory KOVO se do podle ČTK předsedy svazu KOVO Josefa Středuly protestu zapojí aktivně, nebude to prý jen symbolická účast. Středula nevyloučil, že odbory pro dopravu mimopražských protestujících objednají zvláštní vlak ze severní Moravy do Prahy. Demonstrace proti vládním reformám má být na pražském náměstí Republiky a již dříve ji podpořila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Chystanou demonstraci sdružení ProAlt Středula označil za legitimní vyjádření nesouhlasu s vládní politikou v oblasti připravované reformy důchodů, daní a sociálních dávek. Podle Středuly vláda řeší problémy ve státě tím, že trestá poctivé vyššími platbami, například zvýšením daně z přidané hodnoty.

Šéf svazu KOVO také připomněl, že dosud protesty proti vládním reformám dělaly pouze odbory. Nyní se ale odbory poprvé po 20 letech spojují v tlaku na vládní koalici se zástupci různých občanských iniciativ, například se sdružením ProAlt. To se označuje jako iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ. Vznikla vloni jako reakce na program současné vlády. Za cíl si dala zmobilizovat odpor české veřejnosti proti vládním reformám. Termín 22. října k hlavní protivládní demonstraci zvolila tak, aby předcházel předpokládané schůzi Poslanecké sněmovny, které bude o reformách po odmítnutí předloh změn levicí ovládaného Senátu, znovu rozhodovat.

-pda-