Účastníci mítinku vyzývali odboráře k boji o každé pracovní místo a proti omezování sociálních výdajů. Mezi transparenty se dalo číst třeba i výzvy k zastavení “diktátu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu”. Dublinská policejní správa před demonstrací veřejnost varovala, že průvod mohou zneužít extremistické síly k vyvolání nepokojů. Na 700 policistů ale proti demonstrantům nezasáhlo a akce se zatím obešla bez násilí.

Úsporný program irské vlády předpokládá zrušení 24 700 míst ve veřejném sektoru, zavedení daně na vodu, snížení minimální mzdy, škrty v sociálních dávkách a postupné zvýšení daní. Plán, o kterém má hlasovat parlament za necelé dva týdny, označily odbory za cestu do doby kamenné a vyhlášení války proti lidem s nízkými příjmy. Neprosazení navrženého rozpočtu a škrtů by podle odborníků zhoršilo finanční a hospodářskou krizi nejen v Irsku, ale i jinde v Evropě.

Bouřlivé protesty proti sociálním škrtům probíhaly v celé Evropě. Největší ze sobotních odborářských pochodů se konal v Irsku. V Dublinských ulicích se sešlo kolem 50 000 lidí. V Římě vyrazily do ulic desetitisíce lidí. Proti vládním úsporným opatřením demonstrovali také v Maďarsku a Rakousku.

Zdroj: www.esondy.cz