Druhý pilíř, tedy v současnosti vládou připravované spoření, je podle zaměstnavatelů zbytečný. Kabinet i na základě toho připustil, že v sociální reformě provede změny.

“Nezpochybňujeme nutnost penzijní reformy, zaměstnavatelé ovšem v této fázi v druhý pilíř důvěru nemají. U státního pilíře je třeba udělat analýzu, jak se bude vyvíjet demografie, a zaměřit se na otázku sazeb,” citovala prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanák agentrua ČTK po pětihodinovém jednání tripartity.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se na jednání shodli, že budou spolupracovat na reformních krocích v sociální oblasti. Média vysoce hodnotí dosaženou dohoda, neboť znamená, že se partneři vrátili k jednacímu stolu potom, co z minulého jednání odbory demonstrativně odešly.

Do poloviny června se chtějí odbory, zaměstnavatelé a vláda dohodnout na znění sociálních zákonů tak, aby je mohla projednat sněmovna. Takzvanou první část sociální reformy v podobě tří zákonů ve středu schválila vláda. S předlohami ale nesouhlasí odbory ani Svaz měst a obcí, důvodem je, že podle nich zhorší nová legislativa dostupnost služeb pro občany a také může ohrozit tisíce pracovních míst. Tripartita se také shodla, že partneři budou jednat i o daňové reformě. Do konce května by měli účastníci jednání dostat paragrafované znění.

-pda-