A nyní podle aktuálních statistik se český hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí letošního roku zvýšil pouze o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jde o nejnižší údaj za poslední dva roky. Meziroční tempo růstu zpomalilo z 2,8 procenta v prvním čtvrtletí na 2,4 procenta. V druhé polovině roku mohou být údaje ještě nižší a vyloučit nelze ani možnost mezikvartálního poklesu HDP.

Ekonomové při rozboru dat upozornili, že spotřebu domácností, klíčovou složku HDP, drží doslova při zemi stagnace reálných mezd. Nezaměstnanost sice klesá, ale jen velmi zvolna. A to se může dále podle prognóz zaměstnavatelů dále zhoršit, neboť v případě, že by došlo k výraznému poklesu objemu zakázek, mohou firmy začít propouštět.

Motorem ekonomiky podle statistik zůstává vývoz. Ekonomové ale varují, že vnější růstový impuls, který ovlivňuje poptávku v ČR, ztrácí na síle. Ekonomika eurozóny zpomaluje. Německá ekonomika podle všeho také vykazuje známky ochlazení, což dokládají poslední data. Meziroční růst HDP Německa zpomalil ze 4,7 procenta v 1. čtvrtletí na 2,7 procenta ve 2. čtvrtletí.

-pda-