Nejvíce žádostí o zvýšení starobního důchodu ČSSZ obdržela počátkem loňského roku, kdy uplynulo první období, po kterém si důchodci pracující nepřetržitě dva roky mohli o zvýšení důchodu požádat. Za první pololetí letošního roku si žádost podalo 22 052 lidí. Většině žádostí ČSSZ mohla vyhovět, protože byly splněny podmínky, za kterých je možné pracujícím důchodcům důchod zvýšit.

Žádat o zvýšení důchodu za dobu výdělečné činnosti při souběžném pobírání starobního důchodu je možné buď po dvou letech nepřetržité výdělečné činnosti, ze které se odvádí pojistné na důchodovém pojištění, nebo po jejím skončení.

Pro zvýšení starobního důchodu je rozhodné získání 360 kalendářních dní výdělečné činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění. Do doby výdělečné činnosti se pro účely zvýšení starobního důchodu nezapočítávají doby neplaceného volna, neomluvené absence ani tzv. omluvné doby jako doba dočasné pracovní neschopnosti a ošetřování člena domácnosti.

Zvýšení procentní výměry starobního důchodu činí 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dní výdělečné činnosti. Na zvýšení důchodu nemá vliv doba výdělečné činnosti získaná do 31. 12. 2009, ani výše výdělku dosaženého při pobírání důchodu.

Částka, o kterou se důchod navýší, je individuální. Vypočítává se z výpočtového základu, z něhož byl důchodci vyměřen jeho původní starobní důchod. Možnost zvýšit si takto důchod mají i lidé, kteří pobírají předčasný starobní důchod, dosáhli řádného důchodového věku a splnili výše uvedené podmínky.

Ke zvýšení starobního důchodu za další výdělečnou činnost nedochází automaticky, ale na základě písemné žádosti. Žádost je možné podat na okresní správě sociálního zabezpečení, popřípadě zaslat přímo na ústředí ČSSZ.

Domníváte se, že jsou podmínky pro zvýšení důchodu férové?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.