Online deník Aktuálně.cz z reakcí ekonomů sestavil příčiny, proč se v červnu v tuzemských statistikách o nezaměstnanosti objevilo dosud nejméně nových uchazečů o práci. Stojí za tím nejen zpřísnění sociálních zákonů, ale i to, že se nezaměstnaní údajně obávají šikany na úřadech.

Kutálí.cz uvedlo, že do důchodu odcházejí silné poválečné ročníky a uvolňují dostatek míst pro slabé ročníky narozené v období po pádu komunismu. K důvodům, proč se neobjevuje tolik nových uchazečů o práci, patří i strach před novou krizí. Jak uvedl komentář Akutálně.cz, při minulé krizi v letech 2008/09 začaly podniky rychle propouštět a při následujícím oživení nenašly dostatečně kvalifikovaný personál.

I přes příznivou statistku o nových uchazečích o práci však Úřad práce ČR stále nemůže uvést příznivou zprávu o tom, že se daří snižovat počty dlouhodobě nezaměstnaných. Oproti loňskému červnu poklesl počet nově nezaměstnaných i ukončených evidencí o dvacet tisíc. Online deník Aktuálně.cz tak zjistil, že i když zaměstnavatelé sice nepřijímají nové lidi, zatím ale nepropouštějí, protože si zaměstnance chtějí pár měsíců udržet. Vycházejí z toho, že se současná recese už neprohloubí. Analýza Aktuálně.cz ale varuje před tím, že kvůli vyhlídkám na trhu práce, může velmi rychle dojít ke změně trendu.

-pda-

Podaří se českým firmám udržet i v případě, že domácí ekonomika nezrychlí tempo růstu, zaměstnanost?

Co si o tom myslíte? Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.