Podle nich nebyl dobře připraven a nefunguje, takže je ohroženo poskytování peněz potřebným. Po ministerstvu práce a vedení superúřadu práce žádají nápravu. Jinak chtějí podat trestní oznámení a usilovat o odvolání ministra práce. S odvoláním na prohlášení, které odboráři zaslali ČTK, to uvedl zpravodajský server České noviny.cz. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale už dřív řekl, že se výplata dávek zvládne.

Změny ve vyplácení dávek přinesla sociální reforma, která platí od ledna. Všechny dávky, podpory a příspěvky od 1. ledna 2012 vyplácejí úřady práce. Převzaly tak část agendy od radnic i jejich asi 1600 pracovníků. Nový systém ale od počátku nefunguje tak, jak by měl a padá na něj kritika od opozice, odborů či rady postižených.

Šéf resortu ale práci svých podřízených hájí a tvrdí, že systém bude fungovat. Odboráři z úřadu práce z Litoměřic a Ostravy ale Drábkův optimismus nesdílejí. Pro ČTK uvedli, že úředníci úřadu nemají podmínky pro zajištění služeb klientům a vyplácení dávek je ohroženo. Nový počítačový program podle odborů “nesplňuje základní předpoklady” pro vyřizování dávek, potřebné funkce neobsahuje a spustil se bez testovacího provozu a řádného vyškolení personálu. Podle odborářů jsou zaměstnanci úřadu práce nuceni pracovat přesčas i o víkendech a vyplácet bez potřebného zabezpečení dávky v hotovosti. Jsou prý pod “obrovským psychickým tlakem”, protože se i za těchto podmínek snaží klientům vyhovět.

Odboráři žádají ministerstvo práce a vedení centrálního úřadu práce o zprovoznění počítačového programu, jasné proškolení a zastavení vyplácení vysokých částek v hotovosti. Požadují také zavedení antikonfliktních týmů v úřadech i pomoc psychologů pro úředníky. Jinak chtějí podat trestní oznámení “pro ohrožení výkonu státní správy” a usilovat o odvolání Drábka z funkce “z důvodu rizika zhroucení sociálního systému”.

-red-