Další dva obchody tohoto konceptu na principu franšízy fungují v Klatovech a Valašském Meziříčí, uvedl ředitel společnosti Možnosti tu jsou Roman Hajšman.

Dohromady koncept zaměstnává kolem 50 lidí, fyzicky nebo mentálně znevýhodněných. Tady na Borech jich bude pracovat až pět, a to ve dvou a třech směnách, v obchodě na Americké třídě je jich 15 ve třech směnách. Pracují čtyři hodiny denně, když jim to umožňuje zdravotní stav, tak i šest hodin,“ řekl.

Podle Hajšmana vznikla myšlenka projektu Secondhelp před čtyřmi lety, kdy společnost přemýšlela, jak dál rozvíjet činnost a také, jak sehnat peníze na dofinancování svého Café Restaurantu Kačaba, chráněné pracovní dílny, jež lidem s handicapem pomáhá zlepšit pracovní a sociální dovednosti.

Rok si mohou vyzkoušet práci v Kačabě, poté dostanou místo na otevřeném trhu práce. Za devět let fungování máme až 80procentní úspěšnost jejich umístění na otevřený trh práce,“ uvedl Hajšman.

Vzhledem k náročnosti provozu ale ročně chybí na Kačabu 700 tisíc korun. Ty je nutné sehnat jinde, například právě díky Secondhelpu.

Na mzdu lidí se zdravotním znevýhodněním dostává společnost dotaci od státu, možné jsou i úlevy na dani.

Pokud by se některá firma rozhodla, že chce zaměstnat lidi se zdravotním znevýhodněním, může se na nás obrátit, vytipujeme mu je a i třeba připravíme pro dané pracoviště,“ uvedl Hajšman.

Společnost Možnosti tu jsou, která patří pod Diakonii Západ, jich nyní zaměstnává kolem 90. Tím se řadí mezi největší v regionu. Diakonie Západ spolupracuje při zaměstnávání lidí se znevýhodněním s firmou Pebal, zaměřenou na obalový materiál. Práci dává zhruba 35 lidem se zdravotní indispozicí.

Znáte podobnou firmu, která zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.