Ministerstvo financí snížilo odhad růstu českého HDP na 1,9 procenta, což je snížení oproti poslednímu odhadu z konce ledna o 0,3 procentního bodu. Podle výkladu ministerstva vedlo analytiky k pesimističtějšímu scénáři oživení světové ekonomiky. To totiž zůstává i nadále zatíženo mnoha nejistotami a hlavní zdroje rizik pro ČR jsou spojeny se stavem veřejných rozpočtů a situací v bankovním sektoru v některých zemích eurozóny.

Podle stávajících údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl HDP v roce 2010 o 2,3 procenta. Pro letošní rok očekává MF mírné zpomalení ekonomického růstu na 1,9 procenta (lednový odhad 2,2 procenta). Z dosavadních analýz vyplývá, že růst české ekonomiky má být letos tažen zahraničním obchodem a tvorbou hrubého kapitálu. V roce 2012 by měl souhrnný HDP povyskočit o 2,3 procenta.

Se změnou vývoje HDP souvisí také změna situace na trhu práce. Ta se má ale i přes snížení vývoje HDP podle ministerstva financí pozvolna zlepšovat. Míra nezaměstnanosti by letos měla klesnout na 6,9 procenta a v roce 2012 by se dokonce mohla snížit na 6,5 procenta. Ministerstvo financí také počítá s tím, že po dvou letech stagnace by se v letošním roce měl objem mezd a platů zvýšit o 2,1 procenta.

-pda-