Investiční pobídky přicházejí v době, kdy se ve státním rozpočtu šetří každá koruna. Změny přináší novela zákona o investičních pobídkách, kterou ve středu projedná vláda. Zjistila to Česká televize.

Ministerstvo průmyslu chce prodloužit i dobu, kdy si mohou státem podporované projekty odepisovat slevu na dani z příjmu, z pěti na deset let. To se příliš nelíbí ministrovi financí, který naopak chce, aby bylo daňových výjimek co nejméně. „Jsme rádi, že ministerstvo financí ustoupilo od nápadu zrušit investiční pobídky. Pomůže to konkurenceschopnosti Česka,” myslí si Radek Špicar, viceprezident svazu průmyslu a dopravy.

Podle ministerstva průmyslu nejde však jen o zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Ve hře jsou i velké peníze. Každá koruna, kterou stát do investičních pobídek vloží, se mu podle odhadů resortu vrátí osmkrát. “Roční náklady státu by se mohly pohybovat kolem šesti miliard, ale roční výnosy by mohly dosáhnout až 53 miliard,” citovala Česká televize Petra Očka, ředitele sekce fondů EU.

Zatímco zpracovatelé musí nabídnout alespoň padesátimilionovou investici, aby na pobídku dosáhli, u technologických center postačí desetimilionová. Daňové zvýhodnění dostanou, dají-li práci alespoň padesáti lidem. Novela přináší ještě jednu novinku. Mimořádně velkým projektům, o které kabinet bude stát ať už kvůli výnosnosti nebo třeba novým pracovním místům, může poslat přímou dotaci.

 

-pda-