V souvislosti s úplným otevřením německého pracovního trhu od 1. května letošního roku eviduje Ústřední svaz německých řemesel (ZDH) velký zájem mladých Čechů a Poláků o vyučení v Německu. Uvedl to ekonomický list Hospodářské noviny.

Deník cituje představitele Ústředního svazu německých řemesel, který listu potvrdil, že denně musí vyřídit desítky dotazů ohledně možnosti studovat v Německu. V Německu funguje takzvaný duální systém, kdy je výuka učňů spojena s prací v konkrétní firmě. Ta mladému aspirantovi na výuční list dává plat a hradí i náklady na výuku. Zájem o učňovské profese mezi Němci ale v posledních letech upadá, a to hlavně na bývalém komunistickém východě země, kde podle ZDH zůstalo v posledních dvou letech neobsazeno okolo 5000 míst pro řemeslnické učně. V celém Německu pak bylo volných zhruba 18.000 učňovských pozic.

Velkou šanci na zlepšení tohoto stavu vidí svaz v otevření německých hranic pro zájemce o práci z osmi států střední a východní Evropy, které vstoupily do EU v roce 2004 a vůči nimž Berlín uplatnil sedmileté přechodné období, během něhož omezoval jejich přístup na svůj pracovní trh. O vyučení v Německu mají ovšem zájem i Poláci a Španělé. Češi mají podle německých institucí největší šanci na uplatnění především v Bavorsku. Především na severu této spolkové země, kde je mnoho volných učňovských míst v technických oborech, jako je výroba komponentů pro letecký, automobilový nebo strojírenský průmysl.

-pda-