Ve srovnání s loňským srpnem hledalo na úřadech práce místo o 65 038 lidí víc. „Výsledek není žádným překvapením. Ekonomika již sice překonala recesi, ale k výraznému růstu zaměstnanosti či poklesu nezaměstnanosti má ještě daleko,“ komentovala čerstvá čísla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Aby se řady nezaměstnaných začaly na úřadech práce viditelně zkracovat, potřebuje podle ní česká ekonomika růst trvaleji a dynamičtěji, což je tempo růstu blížící se třem procentům HDP. „Takového růstu se podle naší dlouhodobé prognózy můžeme dočkat až na přelomu let 2015 a 2016,“ dodala Horská s tím, že za letošní i příští rok letos dosáhne průměrná míra nezaměstnanosti 7,4 procenta.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v srpnu v Mostě, kde dosáhla 13,6 procenta. Vysoký podíl nezaměstnaných má také Bruntál a Ústí nad Labem, Karviná a Chomutov. Nejnižší nezaměstnanost naopak byla v okresech Praha-východ (3,4 procenta), Praha-západ, Prachatice, Pelhřimov a Mladá Boleslav.
Firmy nabízejí na úřadech 40 579 volných pracovních míst, což je o 404 více než v červenci a o 1 980 méně než v loňském srpnu. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 13,6 uchazeče.
„Poslední prázdninový měsíc dokázal držet míru nezaměstnanosti díky sezónním pracím, zejména v cestovním ruchu, stavebnictví a zemědělství, na ještě relativně nízké úrovni,“ uvedl pro server Novinky.cz Libor Stodola ze společnosti PwC ČR.
Situace se však v září podle něj změní, protože na trhu práce se objeví absolventi, kteří si chtěli užít své poslední prázdniny. V ekonomice navíc nepřibývá nových volných míst a nelze očekávat, že by je ještě letos začaly firmy vytvářet.
„Do konce roku proto míra nezaměstnanosti dále poroste. Mírné zlepšení očekávám až v příštím roce, ale oživení trhu práce bude velmi pomalé, neboť firmy reagují i na pozitivní podněty z ekonomiky zpravidla se zpožděním,“ dodal Stodola.
Dočasný mírný pokles nezaměstnanosti očekává podle portálu Zprávy.rozhlas.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek. „Výrazněji se začíná přijímat do zaměstnání až s příchodem nového školního roku, kdy se dá očekávat, že dojde k určitému dočasnému snížení míry nezaměstnanosti,” řekl.
„Aktuální trend na trhu práce je stagnace, která trvá už několik měsíců. Výraznější změna, doufejme, že k lepšímu, se dá očekávat spíše k závěru roku nebo v roce příštím, a to podle intenzity oživení české ekonomiky,” doplnil David Marek.
Týká se vás osobně poměrně vysoká nezaměstnanost v České republice?
Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.