Domácí média ovšem z anket mezi ekonomy a personalisty uvedla, že přehnaný optimismus není na místě. Pokles nezaměstnanosti je totiž podle nich pouze sezonním jevem a do konce roku se další výraznější snížení počtu lidí bez práce zřejmě čekat nedá.

Česká televize ve své hodnotící zprávě uvedla, že nezaměstnanost v květnu meziměsíčně klesla v 75 okresech, přičemž nejvíce na Pelhřimovsku, Prachaticku, Rokycansku a v okresech Jindřichův Hradec a Klatovy. Ke snížení přispěl mírný nárůst sezonních prací. Varující signály podle ekonomů vydávají statistiku o výkonu průmyslu, které mohou signalizovat, že nezaměstnanost začne opět růst. ČT citovala vyjádření Markéty Šichtařové, podle které se z toho, že v průmyslu se zvýšila zaměstnanost meziročně pouze o 0,1 procenta, dá vyvozovat to, že počet lidí bez práce začne zase stoupat.

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, bylo na konci května podle úřadů přes 466 tisíc. Proti dubnu tak jejich počet klesl téměř o 15 tisíc. Volných pracovních míst úřady koncem května evidovaly přes 43 tisíc, tedy skoro o 2 tisíce více než v předchozím měsíci a o 6 tisíc více než loni ve stejném období. Nejhorší situace s nezaměstnaností zatím vládne v okolí Třebíče, kde na jedno místo v květnu čekalo 50 uchazečů, na Teplicku to bylo téměř 42 a na Bruntálsku 39. Nejvyšší nezaměstnanost zase hlásí okresy Most (15,8 procenta), Bruntál, Jeseník, Ústí nad Labem a Karviná. Naopak nejnižší je v okresech Praha-východ (3,2 procenta), hlavní město Praha, Praha-západ, Mladá Boleslav a Rokycany.

Ekonomové se shodují v tom, že další měsíce už zlepšení nepřinesou. Stagnující průmysl nejspíš tolik zaměstnanců neudrží. Analytici očekávají, že v zimě se nezaměstnanost vrátí k lednové úrovni nebo i výš – bude totiž záležet taky na vývoji v Evropě.

-red-