Důvodem růstu nezaměstnanosti bylo hlavně postupné ukončování sezonních prací na venkově a v menších obcích. Výsledek odpovídá odhadům analytiků, uvedl portál Finančnínoviny.cz.

„V prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší,“ uvedl ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

Trh práce ovšem podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška podle všeho začíná opatrně reagovat na odeznívající recesi a navíc, problém nezaměstnanosti možná začíná být podle něj ve společnosti vnímán jako méně akutní. „Vrchol v podílu nezaměstnaných je přesto teprve před námi. Nastane v souladu se sezónními trendy v lednu,“ uvedl.

Mírně pozitivní vývoj tak lze očekávat podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka až ve druhé polovině letošního roku. V zimních měsících může podle něj počet uchazečů o zaměstnání přesáhnout 600 tisíc.

Podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho citelné zlepšení nastane, dokonce až ekonomika začne růst alespoň tříprocentním tempem. „To ale pravděpodobně ještě tento rok nebude,“ sdělil.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583 081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2323 na 35 178. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj se nejvíce lidí uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno – město a Hodonín.

Volná místa podle pracovního úřadu nabízeli zaměstnavatelé nejčastěji ve službách, obchodu, pohostinství, ostraze nebo administrativě. Zájem byl ale i o organizátory konferencí a uchazeče s technickým vzděláním jako svářeče, soustružníky nebo zámečníky. Poptávka byla i po řidičích a uklízečích.

Do evidence úřadu se v posledním měsíci roku nově nahlásilo 59 633 lidí bez práce. V porovnání s listopadem jich bylo o 8798 více. Novou práci získalo 12 661 lidí, přičemž téměř dva tisíce z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů. V seznamu nezaměstnaných úřadům ke konci roku meziměsíčně zhruba o 400 ubylo i absolventů škol. Bylo jich na 39 546 a na celkové nezaměstnanosti se podílí 6,6 procenta.

Z hlediska okresů ČR byla v prosinci nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ (3,5 procenta), Praze-západ (4,3 procenta) a Mladé Boleslavi (4,7 procenta). Naopak nejvyšší byla na Bruntálsku, a to 14,3 procenta. Více než dvanáctiprocentní nezaměstnanost hlásí i okresy Most, Ústí nad Labem a Karviná.

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí ČR pod evropský průměr. S mírou 6,4 procenta je země o 4,5 procentního bodu pod průměrem EU.

Podrobnosti najdete na stránkách MPSV.

Jak si myslíte, že se bude letos vyvíjet nezaměstnanost v České republice?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.