Před měsícem bylo lidí bez práce asi 25 000 lidí víc. Pokles nezaměstnanosti bude podle odborníků díky oživování ekonomiky pokračovat.

Podle analytika Raiffeisen Bank Michala Brušky to není překvapivé. „Pokles lze přičíst především sezónním důvodům, nicméně lze zatím vidět i fakt, že Česká republika už před rokem opustila recesi,“ domnívá se Bruška. Odborníci podle něj čekali většinou pokles na 7,6 procenta.

Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629 274 lidí, nejvíc v historii České republiky. Od začátku roku vytrvale ubývá nezaměstnaných a přibývá volných míst. 

„Zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíše nárůst nebo stabilizaci zakázek. Tento trend by tak měl pokračovat i v dalších měsících,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 11,3 procenta. I v Ústeckém kraji ale klesá a v květnu se proti dubnu snížila o tři desetiny procentního bodu. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, kde činí deset procent.

Nejnižší podíl nezaměstnaných zaznamenal Úřad práce v Praze, a to 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,6 procenta.

Podrobnosti najdete na stránkách MPSV.

Co podle vás stojí za poklesem nezaměstnanosti v květnu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.