Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.
Vývoj nezaměstnanosti je však rozdílný v jednotlivých okresech Královéhradeckého kraje. Například na Náchodsku mírně stoupla, na Trutnovsku zůstala na hodnotě 8,7 procenta.
V ostatních oblastech kraje podíl nezaměstnaných mírně klesl. Nejlépe je na tom v současné době Jičínsko, kde se březnová hodnota zastavila na 6,4 procentech.
„Březen je právě tím měsícem, kdy se lámou sezónní práce. Podle počasí začínají startovat v březnu, nebo dubnu, ale tento rok je počasí chladnější, takže větší počet lidí, kteří odcházejí na sezónní práce, je až teď v dubnu,“ vysvětluje ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. „Nicméně v porovnání třeba s lednem nebo únorem, kdy vždycky dochází k nárůstu příchodu nových uchazečů, je březen podstatně klidnější a pozitivnější,“ dodává.
Právě na přelomu roku – v prosinci, lednu a únoru – došlo k obrovskému nárůstu. Rozdíl oproti loňskému roku tedy zůstává i v březnu. Míra nezaměstnanosti je v letošním roce historicky nejvyšší. Na tom podle Martina Horáka následující měsíce nejspíš nic nezmění, ačkoli se očekává mírný pokles právě díky sezónním pracím.
Podle analytiků je alarmující fakt, že někteří lidé jsou bez práce tak dlouho, že už ztratili pracovní návyky. To znamená, že i když recese pomine a pracovních příležitostí začne opět přibývat, někteří z nich se do práce už nevrátí.
Znáte ve svém okolí někoho, kdo v poslední době přišel o práci?
Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.