Nejvyšší nezaměstnanost byla podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zaznamenána v okresech Most (13,4 procenta), Bruntál (12,3 procenta) a Ústí nad Labem (12,1 procenta). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,2 procenta), Praha-západ (3,9 procenta) a Pelhřimov a Mladá Boleslav (shodně 4,5 procenta).

Míru nezaměstnanosti snížily podle předpokladů analytiků sezónní práce, například ve stavebnictví nebo zemědělství.

„S jejich koncem a příchodem čerstvých absolventů na trh práce, kteří si ještě prodloužili prázdniny, očekávám od září růst nezaměstnanosti. Ta se pravděpodobně dostane i na vyšší hodnoty než byla začátkem letošního roku,“ řekl portálu Novinky.cz Libor Stodola ze společnosti PwC Česká republika.

To potvrzují i další odborníci oslovení Českým rozhlasem. Podle nich bude červenec podobný červnu, ale další měsíce zřejmě přinesou další růst nezaměstnanosti. Důvodem je nejen zpomalení ekonomiky, které stále trvá, ale i to, že není jisté, jestli růst ekonomiky ve druhém pololetí začne zrychlovat.

Dalším problém proto může být nejisté uplatnění absolventů středních nebo vysokých škol. Od září už nebudou studenty a budou si hledat práci. V některých regionech, jako například na severní Moravě nebo třeba také v několika oblastech v severních Čechách, to nebude přitom jednoduché.

Jak dále uvedl server Zprávy.rozhlas.cz, firmy se do vytváření nových pracovních míst podle odborníků příliš nepouštějí. Důvodů je přitom několik. Podniky například bojují s nižší poptávkou, a to jak z ČR, tak i ze zahraničí.

V některých případech, zejména pokud se jedná o průmyslové firmy, je tato situace nutí k nižší výrobě. Dalším faktorem, který podnikům neumožní růst, je podle nich pokles cen. Všechno se pak projevuje v jejich celkové zaměstnanosti.

Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy některé podniky počítají s jejím dalším poklesem. Toto opatření pak může mít podle analytiků nepříznivý vliv na vývoj reálné mzdy.

Odborníci také upozorňují, že trh práce zřejmě nečekají dobré časy. Například analytici Komerční banky předpovídají, že v dalších měsících by se situace na trhu práce měla dále zhoršovat a svého vrcholu okolo osmi procent by měla dosáhnout ještě do konce letošního roku.

Podle analytika Patria Finance Davida Marka pro to, aby nezaměstnanost začala klesat, musí nejdříve skončit hospodářská recese.

„I kdyby přišlo zlepšení ekonomické situace ve druhé polovině roku, kdyby opravdu začal růst počet zakázek z Německa a dalších zemí eurozóny, kdyby začala růst průmyslová produkce a následně i HDP, potom by se to na trhu práce, tedy v míře nezaměstnanosti, projevilo nejdříve na přelomu letošního a příštího roku,“ přibližuje.

ČR přesto nepatří mezi evropské země s výrazně vysokou nezaměstnaností. Nejvyšší počet lidí bez práce je například v Řecku nebo ve Španělsku, nejnižší třeba v Rakousku nebo v Lucembursku. 

Co si myslíte o mírném poklesu nezaměstnanosti?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.