„Na březen to je nezvyklý a velký pokles. Pomohlo hlavně teplé počasí, které podporovalo stavebnictví. Ale i celkové oživení ekonomiky se podepsalo na rychlém tempu snižování nezaměstnanosti,“ komentoval čerstvá čísla Michal Kozub, analytik Home Creditu.

Situace na trhu práce se zlepšuje díky tomu, jak jednotlivé obory začínají nabírat nové lidi. Absolutně je však počet lidí bez práce stále vysoký, oproti konci března 2012 je jich o více než dvacet tisíc více.

„Vláda by se měla zaměřit na problematiku zaměstnanosti a flexibility pracovního trhu. Vždyť bez práce je stále 608 315 lidí,“ upozorňuje Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí, pod které Úřad práce ČR spadá, se nezaměstnanost meziměsíčně snížila v 75 okresech. Největší pokles, téměř o desetinu, zaznamenal Jindřichův Hradec a následně Domažlice. Naopak nezaměstnanost v Brně-městě se o šest desetin procenta zvýšila a v Praze-západ se zvýšila o pět desetin.

Nejnižší nezaměstnanost má okres Praha-východ (3,6 %), Praha-západ, Mladá Boleslav a Plzeň-jih, naopak nejvyšší má tradičně Bruntál (14,5 %), Most a Jeseník.

Pozitivní je, že se zvyšuje počet volných míst. V březnu jich přibylo dva a půl tisíce. V evidenci úřadů práce jich tak je téměř 41 tisíc, o téměř dva tisíce víc než před rokem. O jedno volné místo tak v průměru bojuje zhruba 15 uchazečů. V jednotlivých okresech se však toto číslo výrazně mění. V Bruntále například na jedno volné místo připadá více než 60 lidí, naopak v Nymburku jen čtyři.

V dalších měsících se bude podle ekonomů situace pro nezaměstnané dále zlepšovat. Pomalé oživování ekonomiky díky rostoucí poptávce ze zahraničí bude přivádět nové pracující do průmyslu.

„Dalším faktorem podporující ekonomiku je stále silný export, který navíc dostává kyslík z ČNB. Ta drží a bude držet korunu slabou, což je proexportní faktor,“ uvažuje Tomáš Volf, analytik finanční skupiny Citfin.

Během druhého čtvrtletí se tak bude počet lidí bez práce dále snižovat. Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek očekává, že míra nezaměstnanosti před prázdninami poklesne až k hodnotám kolem 7,5 procenta.

S těmito názory se podle portálu Zprávy.rozhlas.cz zcela neshoduje Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jeho tajemník Michael Smola sice připouští oživení v posledních měsících, ale nelíbí se mu vývoj mezi jednotlivými roky.

„Trochu horší je to, když se na to podíváme z hlediska porovnání, jak to je od roku 2008. To už jsme jen na 66 procentech z hodnoty, která byla před pěti lety. Což jsou jen dvě třetiny. Takže situace je potom samozřejmě poplatná těmto výsledkům,“ naznačuje.

Podle dřívějších odhadů Svazu podnikatelů ve stavebnictví by měla produkce letos klesnout o tři až pět procent. Příští rok se možná výroba dostane k nule.

Podrobnosti týkající se březnové míry nezaměstnanosti najdete na stránkách MPSV.

Domníváte se, že míra nezaměstnanosti ještě poklesne?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.