Celkový počet uchazečů o zaměstnání stoupl v červenci proti předchozímu měsíci o 10 623 osob. Meziročně se zvýšil o 65 499 osob.

Na trh práce zavítalo několik tisíc nových absolventů, z nichž přes dva tisíce zamířily rovnou na úřady práce. V této situaci navíc už nevznikala sezónní pracovní místa, takže počty nezaměstnaných se opět rozšířily,“ sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.

Do konce roku se přitom situace podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka výrazněji nezmění, jak naznačuje poměrně nízký počet volných pracovních míst. „Ekonomika ale stále není dost silná, aby vytvářela tolik pracovních míst, která by pomohla k poklesu nezaměstnanosti,” řekl.

„Do konce roku tak očekávám růst míry nezaměstnanosti. Podnik zatím nová místa nevytvářejí a podle mých očekávání nezačnou dříve než v průběhu příštího roku,“ uvedl pro Finančnínoviny.cz senior manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů společnosti PwC Libor Stodola.

Jak upozornil Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR), situace se může ještě zhoršit. „Firmy neplánují sice letos masové propouštění svých pracovníků, i tak se v průměru počet pracovníků sníží v průmyslu a dopravě o přibližně 0,8 procenta. Příští rok přinese podle šetření SP ČR mezi členskými firmami stagnaci v přijímání nových pracovníků,“ informoval Svaz.

Úřad práce ke konci července evidoval 40 175 volných pracovních míst, což je o 3857 méně než v předchozím měsíci a o 918 méně než v loňském červenci. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 13,7 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Bruntál, a to 57,4 uchazeče.

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 36 okresů, nejvyšší byl v okresech Most (13,6 procenta), Bruntál (12,3 procenta), Ústí nad Labem (12,2 procenta). Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Jeseník, Cheb, Teplice a Bruntál.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 111 317 uchazečů o zaměstnání, což je 20,2 procenta všech uchazečů vedených v evidenci.

Pokud jde o absolventy škol všech stupňů a mladistvých, ke konci července jich úřady práce evidovaly 29 142. Jejich počet vzrostl proti červnu o 2246 a v meziročním srovnání o 8100. Na celkové nezaměstnanosti se absolventi podíleli 5,3 procenta.

Co soudíte o míře nezaměstnanosti v České republice?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.