Přesný počet lidí bez práce je aktuálně 506 640, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. V říjnu jich bylo o jedenáct a půl tisíce méně. Za růst nezaměstnanosti může hlavně úbytek sezónní práce. “Trend ve vývoji nezaměstnanosti mezi říjnem a listopadem ukazuje na to, že Česká republika ještě není z krize venku,” komentoval čerstvá čísla analytik finanční skupiny Citfin Tomáš Volf.

A v dalších měsících se bude situace patrně ještě zhoršovat. Česko totiž čeká propuštění ve veřejném sektoru, který se bude muset vyrovnat s menším objemem mezd a je pravděpodobné, že to začne řešit podobně jako soukromý sektor – seškrtáním zbytečných míst.

Nejistá je také situace zahraničních obchodních partnerů, na níž je výkon české ekonomiky navázán. Petr Dufek, analytik ČSOB, tak očekává, že jen za dva následující měsíce se může řada nezaměstnaných protáhnout o 50 tisíc lidí.

Letošní průměrná míra nezaměstnanosti podle ekonomů míří k devíti procentům. V příštím roce se kvůli očekávanému propouštění a nízkému počtu volných nabízených pozic bude také držet nad devítiprocentní hranicí. “Nevylučujeme, že na počátku roku se nezaměstnanost opět přiblíží k 10 procentům. V průběhu roku by pak měla klesat k 8,5 procentům,” uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Zdroj: www.idnes.cz