Nezaměstnanost se zvýšila poměrně značně. Očekávali jsme, že zaměstnavatelé budou reagovat na oživení ekonomiky, ale jsou opatrnější,” řekl ČTK ředitel pardubického úřadu Per Klimpl.

V Pardubickém kraji skončily sezonní práce a pracovní smlouvy na dobu určitou. Firmy znovu začnou nabírat zaměstnance na konci února a na začátku března. Podíl lidí bez práce by měl v příštím měsíci patrně stagnovat.

Budu optimista. Bude samozřejmě záležet na počasí. Sezonní práce v zemědělství, stavebnictví a například v kamenolomech začínají po skončení zimy,“ uvedl Klimpl.

Největší podíl lidí bez práce byl tradičně na Svitavsku, minulý měsíc překročil o jednu desetinu procentního bodu deset procent. Výrazně stoupla nezaměstnanost na Pardubicku. Zvýšila se o šest desetin procentního bodu na 6,7 procenta.

V těchto regionech byl obrovský rozdíl v nezaměstnanosti. Nůžky se pomalu zavírají. Na Svitavsku firmy přijímají do průmyslových zón, byť menší počet lidí. Naopak na Pardubicku už nejsou nábory lidí tak velké jako dřív,” řekl Klimpl.

Dvě firmy v kraji oznámily hromadné propouštění. Ze společnosti Automotive Safety Czech v Jevíčku do konce března odejde 51 lidí z celkových 71 pracovníků. Podnik na výrobu airbagů má dlouhodobě problémy a desítky lidí už v minulosti propustil.

Odchod zaměstnanců oznámil i Vodafone, v celé zemi dá výpověď v prvním až druhém čtvrtletí 200 lidem, z toho v kraji 68 zaměstnancům. Ti pracují v chrudimském call centru.

Co by podle vás zlepšilo situaci na trhu práce v Pardubickém kraji?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.