Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů – největší pak okres Prachatice (o 8,6 %), Český Krumlov (o 6,6 %), Jindřichův Hradec (o 6,4 %), Jeseník (o 6,3 %), Náchod a Prostějov (shodně o 5,4 %), Chrudim a Rychnov nad Kněžnou (shodně o 5,1 %).

Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. V rámci monitorovacích návštěv nám zaměstnavatelé hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezónní práce,” říká zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 4,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (19,6), Ústí nad Labem (18,7), Chomutov (15,4), Karviná (14,5), Most (12,9) a Jeseník (12,1). Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich bylo ke konci června 8 866 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Celkem 25 473 míst nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladistvým.

Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali řemeslníky a stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče. Přednost dávají zaměstnavatelé proškoleným specialistům s praxí.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (například svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, plastikář, obsluha CNC a důlních strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

Během června se do evidence ÚP ČR nově přihlásilo 42 636 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet vyšší o 3 717, meziročně pak o 1 668 uchazečů nižší. Z evidence naopak odešlo celkem 56 930 klientů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). To je o 7 885 méně než v květnu a o 168 méně než v červnu 2014. Novou práci získalo 37 135 lidí – o 9 708 méně než v předchozím měsíci a o 788 méně než před rokem. Celkem 11 378 z nich ji našlo díky přímé aktivitě Úřadu práce ČR.

Výhlídky na prolomení šesti procent

Ožívající stavebnictví a s nastupujícími prázdninami také cestovní ruch a pohostinství vytvářejí tradičně v těchto měsících sezónní pracovní místa. Dobrou zprávou je, že díky pokračujícímu hospodářskému oživení vznikají i dlouhodobá pracovní místa, zejména v průmyslu. Míra nezaměstnanosti by tam v nejbližších měsících mohla prolomit i šestiprocentní hranici,” analyzuje data a předpovídá Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů z poradenské společnosti PwC ČR.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,8 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,3 %), Benešov (3,4 %), Rokycany (3,6 %), Pelhřimov, Mladá Boleslav, Jindřichův Hradec a Písek (shodně 3,7 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 31 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,9 %), Karviná (11,3 %), Ústí nad Labem (11,2 %), Bruntál (10,6 %), Ostrava -město (10,3 %), Chomutov (10 %), Děčín a Sokolov (shodně 8,7 %).

O dlouho neviděné nabídce pracovních míst svědčí i méně oficiální data z internetových serverů. Potřeba najít nové spolupracovníky v klesající zásobě neumístěných nezaměstnaných se pro mnohé podniky stává noční můrou. Pro ekonomiku tak nastává méně příjemná fáze cyklu, kdy bude pokles nezaměstnanosti spojen s více negativními faktory. Měl by se také začít projevovat zvýšený tlak na růst mezd, který zatím ve statistikách příliš vidět není,” okomentoval statistiku Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Pomáhá i podpora

Pozitivně se na vývoji podepisuje, kromě rostoucí ekonomiky, také široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, stále se rozrůstající portfolio projektů určených konkrétním skupinám uchazečů o zaměstnání a v neposlední řadě i proaktivní komunikace se zaměstnavateli.

V rámci monitoringu volných pracovních míst kontaktují zaměstnanci ÚP ČR firmy a obce, vyhledávají volné pozice pro uchazeče o zaměstnání, seznamují je nejen s možnostmi finanční podpory v rámci nástrojů a opatření APZ, ale také jim nabízejí poradenství či rekvalifikace, jejichž složení vychází z potřeb konkrétních zaměstnavatelů a konkrétního regionu. Výsledkem je mimo jiné neustále rostoucí počet volných pracovních míst v databázi ÚP ČR. V uplynulém měsíci jich úřad evidoval celkem 96 983 – o 4 282 více než v květnu a o 47 504 více než před rokem.

Zaměstnavatelé oceňují nejen možnost finanční podpory, ale také pomocnou ruku, kterou jim ÚP ČR nabízí například v podobě předvýběru vhodných uchazečů o zaměstnání na hlášená volná pracovní místa. Tato aktivita z naší strany jim šetří čas, který pak mohou využít jinde,” upozorňuje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Více se o vývoji nezaměstnanosti v červnu dočtete zde.

 

Registrujete ve svém okolí větší počet volných míst?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-