Nezaměstnanost v České republice v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Bez práce bylo 366 244 lidí, nejméně od prosince 2008. Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139 000, což je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

Vývoj je v souladu s odhady analytiků. “Lepší celková čísla nezaměstnanosti jdou na vrub velmi slušné kondici domácí ekonomiky. Mohlo také pozitivně zapůsobit lepší počasí a odsunutý konec stavebních a sezonních prací,” uvedl Tomáš Volf ze společnosti Cifin.

V dalších měsících se podle Volfa bude nezaměstnanost zvedat právě s jejich postupným ukončováním.

V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezonních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,” uvedla rovněž generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost zůstává v Plzeňském kraji, a to 3,4 procenta. Naopak nejvyšší je stále v Ústeckém kraji, kde ale klesla o tři desetiny procentního bodu na 7,8 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v říjnu 74 regionů, rostla jen v okresech Jeseník, Jindřichův Hradec a Písek. Nejlépe je na tom okres Rychnov nad Kněžnou (1,8 procenta) a Praha-východ (1,9 procenta). Nejvyšší míra nezaměstnanosti je pak na Karvinsku a Mostecku, a to shodně 10,4 procenta. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší, než je celorepublikový průměr, hlásí 33 regionů.

Nejvíce volných pozic nabízejí zaměstnavatelé v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji. Celorepublikově na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (13,7), Ústí nad Labem (10,4) a Jeseník (10,3).

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-