Proti loňskému listopadu je míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu nižší. Lidí bez práce meziročně ubylo o 47 805, a míst naopak přibylo 21 896.

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí Most, Ústí nad Labem a Bruntál. Naopak nejnižší je v Praze-východ, Rychnově nad Kněžnou a Prachaticích. Nejvíc nezaměstnaných našlo uplatnění v okresech Benešov, Mladá Boleslav a Nový Jičín.

Podle hlavní ekonomky společnosti Raiffeisenbank Heleny Horské může za úbytek nezaměstnaných počasí. „Příznivé počasí a relativně vysoké teploty udržely pracovní místa nejenom ve stavebnictví, ale také službách, které obvykle s příchodem zimní sezony na nějakou dobu ustanou.”

Zaměstnavatelé měli největší zájem například o pracovníky v gastronomii nebo administrativě, ale v některých regionech třeba i o instruktory lyžování. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory – obráběče kovů, zámečníky, elektrikáře a další řemeslníky.

Očekáváme, že zájem ze strany firem o nové nadějné uchazeče potrvá i v prvním čtvrtletí příštího roku. Míst bude dále přibývat zhruba o deset procent meziročně. Dlouhodobě nejvyšší počet nabídek a volných dostupných míst je v segmentu prodeje a obchodu, na druhém místě je segment IT a dále administrativa,” potvrzuje analytik pracovního portálu Jobs.cz Tomáš Dombrovský.

Společnosti už nabíraly nové lidi na dlouhodobé pozice. Potvrzují to jak analytici, tak i firmy samotné. Stálou práci po několika měsících sehnala třeba Lenka Budínová z Chomutova. „Práci jsem sháněla asi rok, posílala jsem žádosti všude možně. Lidé se ale moc neozývali. Řešila jsem zdravotní stav, patřím mezi postižené. Jsem ráda, že práci vůbec mám a že někam patřím.

Podniky by v prvním čtvrtletí příštího roku neměly podle marketingového manažera společnosti Manpower Jiřího Halbrštáta ani propouštět. „Což je ale velmi dobrá zpráva, protože první čtvrtletí roku je vždycky nejhorším obdobím z hlediska náborů, kdy většinou dochází k propadu. Tentokrát příliš neočekáváme, protože například poslední čísla o listopadové nezaměstnanosti velmi předčila naše očekávání.”

Podrobnější informace o vývoji nezaměstnanosti v listopadu najdete zde.

 

Co podle vás stojí za stagnací míry nezaměstnanosti v listopadu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-