Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především rostoucí ekonomika a také doznívající nástup sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,” uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. Zaměstnavatelé budou podle ÚP nabírat lidi i v příštích měsících, nezaměstnanost by tak měla dále klesat.

Dalším zajímavým a pozitivním údajem je počet volných míst. Těch je nyní 92 701, což je nejvíce od prosince 2008. Pracovních míst za měsíc přibylo 9009 a za poslední rok dokonce 44 678.

Ekonomové ale upozorňují, že i přes klesající nezaměstnanost a rostoucí nabídku volných míst zůstává růst mezd umírněný. Předpokládá se, že tlak na vyšší mzdy přijde až v druhém pololetí.

V květnu byl největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a nezaměstnanost v květnu klesla ve všech 77 regionech. Nejvíce pak na Jindřichohradecku, a to o 14,3 procenta. Mezi jednotlivými kraji je nejnižší nezaměstnanost v Praze a také v Plzeňském kraji, v obou případech 4,6 procenta. Naopak v Ústeckém kraji je podíl nezaměstnaných 9,7 procenta, nejvíce v ČR.

Nejnižší míra nezaměstnanosti v rámci okresů zůstala v Praze-východ, kde činila 2,9 procenta. Druhé je Prachaticko (3,4 procenta) a třetí Benešovsko a Rychnovsko (shodně 3,5 procenta). Nejvyšší nezaměstnanost je na Mostecku (12,1 procenta), na Ústecku (11,5 procenta) a na Karvinsku (11,4 procenta).

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době pět uchazečů. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (20,9), Karviná (17,3), Chomutov (16,8), Ústí nad Labem (15,2), Most (13,6) a Hodonín (12,3).

 

Co podle vás stojí za poklesem nezaměstnanosti v květnu?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-