Po mírném nárůstu v červenci nezaměstnanost opět klesla. Navzdory snížené aktivitě na trhu práce během prázdnin se nadále zvyšoval počet volných pracovních míst – rekordní nárůsty v tomto ohledu hlásí všechny regiony,” komentovala srpnová čísla zastupující generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Před rokem v srpnu míra nezaměstnanosti činila 7,4 procenta a počet lidí bez práce od té doby klesl o 84 559. Proti minulému měsíci ubylo 5675 nezaměstnaných. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v srpnu 434 497 lidí, kteří byli schopni okamžitě nastoupit do práce.

Počet nezaměstnaných klesl dokonce nejníž od první poloviny 2009. Srpnové snížení počtu lidí bez práce téměř vyrovnalo rekord loňského osmého měsíce, čímž se letošní srpen představil jako druhý nejúspěšnější v historii,” uvádí hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Volných pracovních míst v srpnu přibylo na 103 768. Bylo to o 49 044 víc než před rokem, proti červenci se počet míst zvýšil o 5713. Na jedno volné pracovní místo tak v současné době připadá 4,3 uchazeče.

Nejvíce lidí, víc než 17, se uchází o jedno místo na Ústecku. Následují okresy Bruntál, Karviná a Chomutov. Na opačné straně pořadí skončilo Prachaticko s 1,2 zájemce na jedno místo a Domažlicko s 1,5 uchazeče.

Problémem zůstává dlouhodobá nezaměstnanost

Počet volných pracovních míst překročil hranici sto tisíc, to je hodnota, o které v době krize nemohla být ani řeč a překročena byla až v roce 2007, kdy tehdy ekonomika jela na plné obrátky. Ale i před rokem touto dobou byla situace výrazně jiná. Přesně před rokem bylo v Česku volných míst jen 55 tisíc, tedy zhruba polovina. Je vidět, že během jednoho roku se situace zásadně změnila,” podotkl analytik Home Credit Michal Kozub.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil na přetrvávající dlouhodobou nezaměstnanost nad dva roky. „Meziročně počet dlouhodobě nezaměstnaných poklesl jen minimálně o šest tisíc a z celkového počtu nezaměstnaných tvoří dlouhodobě nezaměstnaní již více jak 30 procent,” říká Novák.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 60 okresů, naopak nárůst podílu lidí bez práce hlásí šest regionů. Vůbec největší nezaměstnanost mezi okresy byla na konci srpna nadále na Mostecku, kde činila 11,7 procenta. Nejnižší míru nezaměstnanosti měla opět Praha – východ s 2,8 procenta.

Více se o nezaměstnanosti v srpnu dočetete zde.

 

Co podle Vás stojí za poklesem nezaměstnanosti v srpnu?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-