Míra nezaměstnanosti se minulý měsíc podle očekávání snížila o dvě desetiny procentního bodu na 7,1 procenta. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se počet lidí, kteří hledali práci, snížil téměř o 2 procenta.

Ke snižování nezaměstnanosti v Česku pomáhá postupné oživování ekonomiky. S tím, jak se daří hospodářství, se v podnicích zvyšuje i počet volných pracovních míst.

Podle odborníků trhu práce nahrává i to, že během léta a částečně i podzimu obvykle roste množství sezonních prací. Ale tento vliv bude koncem roku postupně slábnout, a tím zřejmě opět mírně vzroste nezaměstnanost. Nárůst by už ale neměl být velký, analytici ho odhadují v rozmezí jedné až dvou desetin procenta.

Stále nízká inflace

Nezaměstnanost je propojená s inflací. A ta je v Česku stále na nižší úrovni, než se čekalo. V říjnu podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily stejně jako v září – tedy o 7 desetin procenta.

Proti nízké inflaci vyrazila před rokem do boje Česká národní banka. Oslabuje korunu, aby její kurz udržovala poblíž hladiny 27 korun za euro.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v říjnu opět v Ústeckém kraji, a to 10,5 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském kraji, kde činila 9,5 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně v Praze, a to 5,1 procenta.

Mezi jednotlivými regiony byla nezaměstnanost nejnižší v okrese Praha-východ (3,3 procenta), na Prachaticku (4 procenta) a na Benešovsku a Pelhřimovsku (shodně 4,1 procenta).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných měly Mostecko (12,7 procenta), Ústecko (12,5 procenta) a Bruntálsko (12,3 procenta).

 

Vnímáte jako správný krok ČNB oslabit korunu a držet její kurz kolem 27 Kč/EUR?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-