„V předchozím měsíci odešlo z evidence ÚP ČR téměř 49 tisíc lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba cestovním ruchu,” uvedla šéfka úřadu Kateřina Sadílková.

„Svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství,” dodala.

Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Praha-východ (1,1 procenta), Rychnov nad Kněžnou (1,3 procenta) a Praha-západ (1,5 procenta). Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti v březnu vykázaly okresy Karviná (6,9 procenta), Znojmo (5,8 procenta) a Most (5,8 procenta).

Celkem na konci března úřad evidoval 227 053 uchazečů o práci, což bylo o 14 364 méně než v lednu a o 36 555 lidí méně než před rokem.

„Pokles není až tak dán ekonomickou výkonností Česka, která v prvních měsících roku podle všeho spíše zpomaluje, ale stojí za ním nástup sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství,” sdělil Novinkám hlavní ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

„Zajímavý je pohled na statistiku volných pracovních pozic, ta se zvýšila na 339 tisíc. Nicméně i to je díky příznivé sezonnosti. Pokud odhlédneme od kalendářních vlivů, tak z našich propočtů vidíme, že počet pracovních pozic už neroste a zaznamenal druhý měsíc v řadě mírný pokles,” dodal.

Více informací o vývoji nezaměstnanosti v březnu je k dispozici zde

Zdroj: www.novinky.cz 

-lhe-