Podle údajů Úřadu práce ČR (ÚP ČR) bylo v únoru 2017 bez práce 380 208 lidí. To je zhruba o devět tisíc méně než v prvním měsíci roku a asi o 80 tisíc méně než před rokem.

Pozitivní roli sehrálo také počasí. Po mrazivém lednu přišel teplý únor a urychlily se jarní práce například v lesnictví.

Z evidence ÚP ČR odešlo v únoru téměř 48 tisíc lidí. Řada z nich nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezónních prací ve stavebnictví, v lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu,“ potvrzuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Zaznamenáváme také vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarním úklidem veřejných prostranství. Svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání. V horských střediscích zároveň ještě neskončila zimní sezóna,“ zmiňuje další důvody Sadílková.

Pokles pod pět procent?

I v dalších měsících bude zřejmě lidí bez práce ubývat. Česko by se tak mohlo už letos na jaře dostat pod magickou hranici 5 procent.

Nejnižší čísla vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou (1,8 % lidí bez práce), Praha-západ a Mladá Boleslav (oba 2,7 procenta). Nejvyšší počet lidí bez zaměstnání byl tradičně na Karvinsku (10,2 %), Mostecku (9,9 %), Jesenicku (9,5 %) a Bruntálsku (9,1 %).

Vláda nadále považuje snižování nezaměstnanosti za svoji prioritu. „Musíme využít dobré kondice naší ekonomiky a dostat co nejvíce z lidí zpátky na trh práce. Na to se nyní musí Ministerstvo práce a sociálních věcí prioritně soustředit,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

Podniky optimismus nesdílejí

Pokles lidí bez práce nicméně přidělává vrásky vedení podniků, které postrádají zejména kvalifikovanou pracovní sílu. Také stávající zaměstnance se tuzemské firmy snaží udržet za každou cenu.

Pracovní trh zůstává rozžhavený do běla. Únorový pokles počtu nezaměstnaných o devět tisíc byl k vidění naposledy před devíti lety a je blízko absolutního maxima pro tento měsíc z roku 2007. Oproti loňsku je citelně nižší likvidace stávajících pracovních pozic, takže je patrné, že se podniky snaží udržet své lidské kapacity za každou cenu,“ potvrzuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek

Zkušenost z roku 2007 naznačuje, že se podíl nezaměstnaných může přiblížit hranici 4% a počet volných pracovních míst překročit 150 tisíc. Obojí letos nastane zřejmě během jarních měsíců. Propad nezaměstnanosti pod 5% očekávám už v březnu,“ dodává.

Nejen zástupci zaměstnavatelů, ale i mnozí analytici označují tento vývoj za nezdravý. „Klesající nezaměstnanost je příznivým jevem ze sociálního hlediska a zlepšuje stav státní pokladny tím, že zvyšuje příjmy ze sociálního pojistného a naopak snižuje potřebu vyplácení dávek v nezaměstnanosti. Radost ale nedělá zaměstnavatelům, kteří se potýkají a nadále budou potýkat s čím dál většími problémy při rozvoji svých firem,” shrnuje Sobíšek.

Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz

-lhe-